X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

امام مهدی علیه السلام در نگاه مذاهب چهارگانه اهل سنت

   

اعتقاد به ظهور مهدی موعود علیه السلام بخشی از اعتقادات اسلامی را تشکیل می دهد و با وجود پاره ای از اختلاف نظرها در برخی از جزئیات مربوط به شخص امام مهدی علیه السلام و نیز در باره چگونگی ظهور و تشکیل حکومت آن حضرت، تمامی مذاهب اسلامی به آمدن چنین شخصیتی در آخر الزمان باور دارند و بر خلاف نظر بعضی از نویسندگان، این عقیده اختصاص به مذهب شیعه نداشته و ندارد و این واقعیت با مراجعه به منابع روایی و دیدگاههای عالمان مذاهب اسلامی به خوبی روشن می شود. عالمان و دانشمندان چهار مذهب اصلی اهل سنت، یعنی: شافعیان، حنبلیان، مالکیان و حنفیان به این واقعیت تصریح دارند و آن را از جمله اعتقادات اسلامی بر شمرده و حتی برخی آن را ضروری دین نیز دانسته اند. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 10:47 | چاپ مطلب

بررسی چند حدیث شبهه ناک درباره عدالت آفتاب عالمتاب

 

آیا مهدی موعود برای کشت و کشتار می آید؟

آیا کعبة مقصود تشنه خون است ؟
آیا قبلة جود دشمن هر موجود است ؟
آیا حجت معبود مظهر خشونت است ؟
آیا یوسف زهرا هدفی جز نسل کشی ندارد؟

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 10:38 | چاپ مطلب

رازهای پنهان زیستی آخرین معصوم

 

نهان زیستی آخرین پیشوای شیعیان، پدیده ای است که در نوع خود هرگز سابقه نداشته و از این رو همواره مورد پرسش کاوش گران و حق جویان بوده است. اگر چه غیبت در بین برخی پیامبران گذشته به نوعی تحقق یافته، ولی بین این دو تفاوت بسیار است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 10:33 | چاپ مطلب

جایگاه والای ولی عصر(ع) در ادب پارسی

خدای را بر این موهبت جانگشا سپاس باد که دیدة امید شیعیان را به امید دیدار دوازدهمین گوهر درج امامت روشن و جهان را از داد و عدل او گلشن می دارد. این معنی در مآخذ مستند تاکنون توسط دانشمندان اسلام تحقیق شده و از کتاب و سنت اسناد غیر قابل انکاری بر ما رسیده است و شعاع والای ائمه دین و وداد حجت آخرین بر دل های میلیون ها مسلمان بر تافته است. از جمله در کتاب من هوالمهدی تألیف آیت الله ابوطالب تجلیل1 توضیح کافی و تتبع وافی به عمل آمده و از آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم(ص) به خوبی به اثبات درآمده و در این مکتب به طور مستند از احادیث نبی بزرگوار اسلام(ص) و ائمه طاهرین با واسطه هایی نزدیک به عصر آن بزرگان که همگی ثقه و مورد اعتماد بوده اند حقیقت امر نشان داده شده است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 10:22 | چاپ مطلب

کاربرد روایات آخرالزمان

 

بهره گیری از روایات فراوانی که در موضوع آخرالزمان و نشانه های ظهور وارد شده اند، برای برنامه ریزی ها، سیاست گذاری ها و حتی تدوین استراتژی های عصر غیبت، موضوع مهمی است که در سال های اخیر مورد توجه برخی از نویسندگان و پژوهشگران حوزه مهدویت قرار گرفته است در مقاله حاضر تلاش شده است که با تبیین کاربری های روایات آخرالزمان، به ویژه کاربری های استراتژیک، افق تازه ای در این زمینه گشوده شود.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 10:14 | چاپ مطلب

هری پاتر، داستانی آخرالزمانی

 

مجموعه داستان های هری پاتر، پدیده و اتفاقی بزرگ و جهانی است. گرچه با سلطه رسانه ها و فراگیری تنش های روانی اجتماعی، در سال های اخیر، اقبال پیش بینی نشده و همگانی نسبت به پدیده های هنری، در موارد متنوعی روی داده است. با این حال میزان و چگونگی اقبال به هری پاتر، هم چنان اتفاقی خاص و شگفت آور است. میزان فروش این کتاب، ترجمه سریع آن به ده ها زبان، ساخت فیلم، کارتون، بازی رایانه ای، اسباب بازی ها و... همه خبر از یک اتفاق می دهد.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 09:55 | چاپ مطلب

امنیت اخلاقی در عصر مهدوی

 

در مجله اشپیگل، تحت عنوان «آلمانی ها، ملتی بدون اخلاق» آمده است: « در پایان هزاره[1]، جامعه گرفتار بحران عمیق اخلاقی است. اتفاق نظر در اینکه خیر و شر چیست، در حال زوال است؛ و این امر در سیاست، رفاه اجتماعی تقریباً نقشی ندارد و در اقتصاد، منفعت شخصی عامل اصلی است».

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 31 مرداد 1394 09:06 | چاپ مطلب

امام حسین و یارانش،مهدی (عج) و منتظرانش

● اهمیت دادن به نماز

*  امام حسین‏ (ع)  و یارانش

امام حسین‏ (ع)  و یارانش سرگرم نبرد بودند که ابوثمامه، «عمرو بن عبدالله صائدی» خطاب به آن حضرت فرمود: وقت نماز ظهر است، گرچه من دست از تو نمی‏کشم تا کشته شوم، امّا دوست دارم دورکعت نماز با تو بخوانم. امام سربرداشت و در حق او اینگونه دعا کرد. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : جمعه 30 مرداد 1394 18:42 | چاپ مطلب

رضایت امام زمان! چگونه؟!

اما شیعیان در عصر غیبت وظایف دیگری دارند که به طور مختصر به برخی از آن‌ها با استفاده از روایات اشاره می‌کنیم.

1. معرفت وشناخت مقام امام وامامت ولایت

الف : لزوم شناخت إمام :

فضیل گفت از حضرت ابو جعفر علیه السّلام شنیدم می‌فرمود : هر کس بدون معرفت امام بمیرد مرگ او چون مردن مردم جاهلیت است هرگز عذر مردم را در شناختن امام نمى‏پذیرند ، کسى که با شناختن امام بمیرد ، او را زیانى نخواهد رسید چه جلوتر از ظهور امام بمیرد یا بعد از آن و کسى که بمیرد ؛ در حالی که امامش را شناخته ، از دنیا برود ، مانند کسى است که با قائم عجل اللَّه فرجه در خیمه او بوده‏ است . 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : جمعه 30 مرداد 1394 18:24 | چاپ مطلب

مومن مورد توجه خاص امام عصر (ارواحنا فداه)

جلساتی که در مسجد النبی (صلوات الله علیه و آله) برگزار می شد، مسلمین دایره وار نشسته و صدر وذیل آن مشخص نبود. سپس به علّت ازدیاد اصحاب و یاران در جلسات پیامبر، حضرت ایستاده و به درخت خشکیده خرمایی تکیه می دادند و صحبت می کردند که به علّت کثرت مستمعین و طولانی شدن سخن، منبری سه پله ای برای حضرت درست کردند تا حضرت بر فراز آن، به بیان دستورات خداوند بپردازند. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : جمعه 30 مرداد 1394 18:21 | چاپ مطلب