X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آیا احادیث مهدویت تنها ازطرق شیعه نقل شده و در سند همه آنها راوی شیعه وجود دارد؟

برخی از اهل سنت گمان کرده‌اند که احادیث مهدویت تماماً از جعل شیعه بوده یا دست‌کم در سندهای آن، کسانی وجود دارند که متهم به تشیع‌ هستند؛ بنابراین این روایات را نپذیرفته‌اند.

دکتر بستوی بعد از نقل این اشکال، در پاسخ به آن می‌گوید: «معیار در قبول روایت روای، عدالت و ضابط‌بودن اوست، با قطع‌نظر از اینکه عقیده او چیست، مگر آنکه از اسلام خارج شده باشد، این روش بسیاری از علمای قدیم و جدید است… . 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 10:13 | چاپ مطلب

مدیریت پنهان امام غائب

نفس وجود حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) در زمین جدای از هر گونه اقدام و فعالیتی، آثار و برکاتی دارد که با عنوان بعد تکوینی از آن یاد می شود. هم چون وابستگی حیات عالم و انسان ها به آن وجود مقدس و این که امام مجرای فیض الهی است.

اما برخی دیگر از نقش آفرینی ها و آثار و برکات امام برخاسته از تدبیر و فعل ایشان است. تدبیر و مدیریت امام از این نظر به معنای سامان دهی، هدایت و به کارگیری امکانات و نیروها بر اساس ارزش های معین برای رسیدن به هدفی مطلوب است. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 10:09 | چاپ مطلب

آخرین دولت ، دولت مهدوی (علیه السلام)

در اندیشه مهدوی مباحث متعدد و متفاوتی مطرح می شود. یکی از مهمترین آنها، مسئله «دولت مهدوی» است که دامنه گسترده ای هم دارد و به همین جهت تعبیرهای مختلفی از این دولت در ادبیات دینی ( به خصوص ادبیات شیعه) شده است که هر کدام از تعبیرها به جنبه ای از جنبه های متعدد حکومت مهدویت اشاره دارد. برخی از تعبیرهایی که در روایات در مورد دولت و حکومت امام مهدی(عج) آمده به شرح زیر است: 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 10:03 | چاپ مطلب

انکار حضرت

روایات فراوانی دلالت می کند بر آن که قبل از ظهور حضرت ، بیشتر مردم مسلمان از دین حق برمیگردند و بیشتر قائلین به حضرت و معتقدین به امامت و عصمت آن بزرگوار ، اعتقاد خود را از دست داده و وجود آن حضرت را انکار می کنند . امام جواد علیه السلام فرمودند:  

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 09:56 | چاپ مطلب

خدمت به امام زمان(عج)و ادای حقوق خدمت

وقتی اما صادق(ع)درباره حضرت مهدی(عج)می فرماید:«لو ادرکته لخدمته ایام حیاتی»{1}

«اگر دوران او را درک می کردم،همه روزهای زندگیم را در خدمت به او می گذرانیم»

اینجا سخن از شخص نیست،سخن از آرمان ها است،سخن از موقعیت خاص،ماموریت استثنایی و نقش ویژه امام زمان(عج)در عالمگیر ساختن حاکمیت توحیدئ و برقراری عدالت جهانی است. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 09:52 | چاپ مطلب

در دوران غیبت؛ زندگی امام زمان(عج) عادیست یا ملکوتی و غیبی؟

تمام قرائن و شواهد نشان می دهد که زندگی حضرت مهدی (عج) در عالم ماده تحقق دارد. که در این جا به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

1- تولد حضرت مهدی (عج)

شیعه معتقد است که حضرت مهدی (عج) در سال 255 متولد شده و افزون بر شیعیان، بسیاری از دانشمندان نامدار اهل سنت نیز این مساله را پذیرفته اند و در کتاب هایشان متذکر شده اند،‌ مانند محمد بن طلحة شافعی در مطالب السؤل؛ ابن صباغ مالکی در الفصول المهمه؛ ابن حجر شافعی در الصواعق المحرقه؛ و ابن خلکان در وفیات الاعیان. برخی از پژوهشگران بیش از صد نفر از دانشمندان اهل سنت را نام برده اند که در تألیفاتشان ولادت امام مهدی(عج) را متذکر شده اند.[1] تولد حضرت در عالم ماده، نشان می دهد که ایشان حیات مادی دارند. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 29 فروردین 1396 09:14 | چاپ مطلب

شباهت‌های حضرت مهدی(عج) باحضرت زهرا(س)

حضرت علی(ع) در ترسیم مظلومیت همسرش فرمود: فاطمه دختر پیامبر(ص) همواره ستمدیده و از حق خود محروم بود و درباره غربت فرزندش مهدی(عج) نیز می‌­فرماید: صاحب این امر، همان رانده‌شده دور شده یگانه و تنهاست.

حضرت مهدی(عج) ادامه حضرت زهرا(س) و آیینه تمام نمای اوست، اهداف حضرت مهدی(عج) اهداف حضرت فاطمه(س) و راه او، راه آن حضرت است، 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 26 فروردین 1396 14:41 | چاپ مطلب

وظایف منتظران حضرت مهدی (عج)

اگر بخواهیم جزء منتظران حقیقی حضرت مهدی(عج) باشیم باید صفات منتظران را داشته باشیم و علاوه برآن وظایفی که بر عهده یک منتظر هست را انجام دهیم. شناخت امام عصر(عج)، پاک بودن از بدی ها و آراستگی به خوبی ها، پیوند با مقام ولایت، دعا برای تعجیل فرج از مهم ترین وظایف منتظران هستند. البته وظایف منتظران بسیار زیاد است که به طور اجمال به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 26 فروردین 1396 14:32 | چاپ مطلب

ارتباط نوروز با ظهور امام زمان(عج)

حضرت مهدی(عج) در مکه به هنگام نماز عشاء ظهور می‌کند، در حالی که پرچم و پیراهن و شمشیر پیامبر(ص) را همراه دارد و چون نماز عشا را خواند، فریاد بر می‌آورد: ای مردم! شما را به یاد خدا و به حضورتان در برابر خدا (در روز قیامت) متذکر می‌شوم...

برخی روایات بیان می‌کنند که ظهور آن منجی الهی در شبانگاه روز شنبه یا جمعه خواهد بود که مصادف است با هنگام نماز عشاء نوروز و عاشورا! البته حقیقت امر نزد خداوند متعال است و او بهتر می‌داند. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 26 فروردین 1396 14:10 | چاپ مطلب

حکم منکر حضرت ‌مهدی علیه‌السلام و ظهور او، در نزد اهل ‌سنت چیست؟

اهل سنّت در روایات فراوانی به حقیقت «اندیشة مهدویّت» اشاره کرده اند. اگر چه در پاره‌ای موارد تفاوت‌هایی با اعتقاد شیعه به چشم می‌خورد؛ اما موارد مشترک فراوانی نیز وجود دارد.

برخی از علمای اهل ‌سنت، ایمان به خروج حضرت ‌مهدی علیه‌السلام را واجب دانسته و برخی دیگر، منکر آن ‌را کافر به‌حساب آورده‌اند:

احمدبن‌محمدبن صدیق می‌گوید: «ایمان به خروج مهدی واجب و اعتقاد به ظهور او به‌جهت تصدیق پیامبر حتمی و ثابت است».[1] 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 21 فروردین 1396 10:22 | چاپ مطلب
کل صفحات :30
1
2
3