X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

طبق فرمایش قرآن: شیعیان امام مهدی جای بدکاران عالم راخواهند گرفت

آیه 55 سوره نور: * وَعَدَ اللهُ الَّذینَ آمَنوا مِنْکُم و عَمِلُوا الصّالحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنّهُم فی لْاَرضِ  کَماسْتَخْلَفَ الّذیَنَ مِن قَبْلهِم ولَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دینَهُمُ الّذی ارْتَضی لَهُم و لَیُبَدَّ لَنَّهُمُ مِن بَعِد خَوفِهِم أمْنآً یَعْبُدونَنی لا یُشِرکونَ بی شَیْئاً ... *

ترجمه: خدا به کسانی از شما که ایمان آورده اند و اعمال شایسته انجام داده اند، وعده داده است که آنان را در روی زمین جانشین دیگران کند. جانشین آن هایی که قبل از  این روی زمین بودند، همان گونه که مردمی که پیش از این بودند را جانشین دیگران  کرد. و استوار می کند برای ایشان، آن دینی را که دوست دارند (دین اسلام) و ترسشان را به امنیت تبدیل می کند تا این که من را بپرستید و برای من هیچ  چیزی را شریک نگیرند.

توضیح آیه: همان طور که از آیه برداشت می شود، وعده ی خدا بر این است که انسان های مؤمن و درست کار را در زمین عزیزگرداند و به آنها مکنت عطا فرماید و دین اسلام را در میان آنها چنان گسترش دهد که هیچ مشرک یا کافری در میان آنها حضور نداشته باشد و همان طور که می دانیم تا کنون چنین حکومتی بر روی زمین تشکیل نشده است.

در آیه لفظ <<ارض= زمین>> به طور مطلق آمده است و طبق نظر مفسران به همه ی کره ی زمین اطلاق می شود نه بر جزئی از آن و با کمی فکر و تعقل روشن می شود که با وجود چندین میلیارد انسان غیر مسلمان و مخصوصاً انسان های کمونیسم و لاییک و ... که تعدادشان کم هم نیست امکان ندارد که خود به خود دین اسلام سراسر گیتی را فرا گیرد مگر توسط امامی که وعده داده شده است به مسلمین.در این فرصت به سراغ روایات ائمه (علیه السلام) می رویم: از چهارمین امام نور حضرت زین العابدین (علیه السلام) روایت شده است که ایشان آیه ی 55 سوره ی نور را تلاوت کردند و سپس فرمودند: به خدا سوگندکه این مومنان شایسته کردار، شیعیان ما اهل بیت هستند و خداوند این نوید و وعده شکوه بار را بدست بزرگ مردی از ما تحقق خواهد بخشید. او مهدی این امت است و کسی است که پیامبر در مورد او فرمود: (اگر یک روز از عمر دنیا باقی باشد خداوند آن روز را آن قدر طولانی خواهد کرد تا مردی از عترت من که نامش نام من است، بر جهان حکومت کند و زمین را همان گونه که به هنگامه ظهور او لبریز از ظلم و جور است، مالامال از عدل و داد سازد). (مجمع البیان ج 7 ص 405)

همچنین از امام باقر و امام صادق (علیه السلام) نیز روایتی شبیه روایت بالا وارد شده است(کتاب امام مهدی از ولایت تا ظهور اثر محمد کاظم قزوینی ص 89)

همچنین مرحوم طبرسی در تفسیر گران سنگ خویش در ذیل تفسیر این آیه می فرمایند: این آیه در بر دارنده نوید حکومت عادلانه و جهانی اهل بیت است که خدا با ظهور حضرت مهدی (عج) وحشت و هراس را از سراسر گیتی بر خواهد چید.(تفسیر مجمع البیان ج 7 ص 405 الی 406)


منبع ما:http://www.hmars.blogfa.com

تاریخ ارسال : یکشنبه 15 مرداد 1396 10:23 | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد