به چه دلیل این زمان آخرالزمان است؟

در روایات اسلامی برای دوره آخرالزمان علایم و نشانه ‏هایی ذکر شده که با تحقق این علایم و نشانه ‏ها، پی می‏بریم که هم اکنون در دوره آخرالزمان قرار داریم. اینک به برخی از این علایم و نشانه ‏ها اشاره می ‏کنیم:

1 - گسترش ترس و ناامنی

امام باقرعلیه السلام می‏فرماید: «لایقوم القائم الاّ علی خوف شدید...» ؛ [1]  «حضرت قائم ‏علیه السلام قیام نمی ‏کند مگر در دورانی پر از بیم و هراس.»

و نیز فرمود: «مهدی ‏علیه السلام هنگامی قیام می‏ کند که زمام کارهای جامعه در دست ستمکاران باشد». [2] .

2 - تهی شدن مساجد از هدایت

پیامبرصلی الله علیه وآله درباره وضعیّت مساجد درآخرالزمان می ‏فرماید: «مساجدهم عامرة وهی خراب من الهوی» ؛ [3]  «مسجدهای آن زمان آباد و زیباست، ولی از هدایت و ارشاد در آن خبری نیست.»

3 - سردی عواطف انسانی

رسول گرامی اسلام‏ صلی الله علیه وآله در این باره می‏ فرماید: «فلاالکبیر یرحم الصغیر ولاالقوی یرحم الضعیف، و حینئذ یأذن اللَّه له بالخروج» ؛ [4]  «در آن روزگار، بزرگترها به زیردستان و کوچکترها ترحّم نمی ‏کنند و قوی بر ضعیف ترحّم نمی ‏نماید. در آن هنگام خداوند به او [مهدی ‏علیه السلام ] اذن قیام و ظهور می ‏دهد.»

4 - گسترش فساد اخلاقی

رسول‏ خدا صلی الله علیه وآله می ‏فرماید: «قیامت برپا نمی ‏شود تا آنکه زنی را در روز روشن و به طور آشکار گرفته، در وسط راه به او تعدی می‏ کنند و هیچ کس این کار را نکوهش نمی‏ کند».

محمد بن مسلم می‏ گوید: به امام باقرعلیه السلام عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد؟ امام فرمود: «إذا تشبّه الرجال بالنساء، والنساء بالرجال، واکتفی الرجال بالرجال، والنساء بالنساء» ؛ [5]  «هنگامی که مردها خود را شبیه زنان و زنان خود را شبیه مردان کنند. آن گاه که مردان به مردان اکتفا کرده و زنان به زنان اکتفا کنند.»

5 - آرزوی کمی فرزند

پیامبر اسلام ‏صلی الله علیه وآله فرمود: «رستاخیز بر پا نمی ‏شود تا آنکه کسی پنج فرزند دارد آرزوی چهار فرزند کند. و آنکه چهار فرزند دارد می‏ گوید: کاش سه فرزند داشتم، و صاحب سه فرزند آرزوی دو فرزند دارد. و آنکه دو فرزند دارد، آرزوی یک فرزند بنماید. و کسی که یک فرزند دارد آرزو کند که کاش فرزندی نداشت». [6] .

6 - مرگ‏های ناگهانی

پیامبر اکرم ‏صلی الله علیه وآله فرمود: «قیامت برپا نمی ‏گردد، تا اینکه مرگ سفید ظاهر شود. گفتند: ای رسول خدا! مرگ سفید چیست؟ فرمود: مرگ ناگهانی». [7] .

7 - جنگ و کشتار

امام رضاعلیه السلام فرمود: «پیش از ظهور امام زمان‏علیه السلام کشتارهای پیاپی و بی‏ وقفه رخ خواهد داد». [8]

پی نوشت ها :

[1] الغیبة، نعمانی، ص 235.

[2] ملاحم، ابن طاووس، ص 77.

[3] بحارالأنوار، ج 2، ص 190.

[4] همان، ج 52، ص 380.

[5] کمال الدین، ج 1، ص 331.

[6] فردوس الاخبار، ج 5، ص 227.

[7] الفائق، ج 1، ص 141.

[8] الغیبة، نعمانی، ص 271.


منبع ما:http://asrezohor.blogfa.com

تاریخ ارسال : یکشنبه 3 دی 1396 11:00 | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد