حضرت مهدی (عج) مصداق منحصر انسان کامل زمان

نبوت و امامت بر مقام «خلافت الهی» استوار است، از این رو لازم است که اوصاف حضرت حق در انسان کامل به عنوان مظهر تام او به منصه ظهور برسد. «خلیفه الله» تنها شخصی است که می توان عصمت مطلق را بازتاباند و تجلی بخشد. او همان انسان کاملی است که مظهر جامع همه اسمای حسنای الهی و اوصاف خداوندی است.

انسان کامل، مظهر فیض کامل خداست و تمام موجودات دیگر از فرشته تا جن و بشر و سایر موجودات به واسطه وجود او از انوار الهی فیض می برند: ببقائه بقیت الدنیا و بیمنه رزق الوری و بوجوده ثتبت الارض و السماء.(مفاتیح الجنان، «دعای عدیله.)

 امروز در سرتاسر جهان هستی، انسان کاملی جز وجود مبارک بقیه الله الاعظم مهدی موجود منتظر نیست. او معلم فرشتگان و آدمیان، دارای مقام عصمت مطلق و «خلیفة الله الاعظم» است.

گفتنی است که در مورد انسان های کامل به ویژه ائمه هدایت علیه السلام تعبیر خلیفة فی أرضه (تفسیرالعیاشی،ج۱،ص۳۰۸) به کار می رود، انحصار خلافت آنان در محدوده زمین مراد نیست، بلکه بدین معناست که وجود مُلکی و عنصری آنان در زمین به سر می برد، گرچه منطقه خلافت او از طرف خدای سبحان قلمرو بسیار وسیعی است که از عرش تا فرش را می پوشاند.


منبع: برگرفته از کتاب امام مهدی موجود موعود از نویسنده: آیة الله جوادی آملی

منبع ما:http://www.mahdiehkerman.com

تاریخ ارسال : یکشنبه 10 دی 1396 15:34 | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد