X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

روایت سرگشتگی های دوران غیبت در «عصر حیرت»

انتشارات کتاب مسجد مقدس جمکران «عصر حیرت» را در 288 صفحه و در قطع رقعی و به قیمت 14500 تومان منتشر کرده است.

جریان شیعه در طول حیات خود بارها دچار حیرت و سرگردانی شده است. شیعه به دلیل اینکه همه وجوه زندگی‌اش را بسته به نظر امام(عج) و پیشوای معصوم خود سامان می‌دهد، در مقاطع مختلفی دچار سردرگمی و سرگشتگی شده و در انتخاب مسیر متحیر مانده است.

این حیرت را در جریان واقفیه بعد از شهادت امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌توان یافت. همچنین، وفات اسماعیل پسر ارشد امام صادق علیه‌السلام و جریان سید‌محمد در دوره امام هادی علیه‌السلام، برهه‌هایی بوده‌اند که تشیع دچار چالش و دو دستگی شده و با هدایت و راهنمایی ائمه علیهم السلام مسیر خود را پیدا نموده است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 27 فروردین 1397 17:05 | چاپ مطلب

منتظر نسبت به مسلمین بی اعتنا نمی شود

یکی از امتحان های الهی «آزمون مالی» است. این امتحان به شکل های مختلف است، یکی هم این است که افراد توانگر و ثروتمند، نسبت به فقیران و محرومان جامعه چه رفتاری دارند؟ بی خیال و بی تعهدند، یا از امکاناتی که خداوند به آنان داده، به محرومان هم کمک می کنند؟

تنها کمک مالی هم معیار نیست. تلاش برای خدمت به مردم و کمک به آنان و رفع نیازهای مختلف آنان، که در روایات، با عنوان «قضای حاجت مومن» از آن یاد شده است و فریادرسی به آنان که بی پناه و درمانده اند و به کمک ما نیاز دارند و از دست ما کاری ساخته است.

پیامبر خدا(ص) فرمود: «خَیرُ الناّسِ مَنِ انتفَعَ بِهِ النّاسُ؛ بهترین مردم کسی است که مردم از وجود او بهره مند شوند.»(1)

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 27 فروردین 1397 17:01 | چاپ مطلب

شرح چهل حدیث از حضرت مهدی (عج)-حدیث دوم

امام(علیه السلام)، امان اهل زمین

إِنّی لاَمانٌ لِاَهْلِ الاْرْضِ کَما أَنَّ النُّجُومَ أَمانٌ لِاَهْلِ السَّماءِ .(1)

همانا، من، امان و مایه ى ایمنى براى اهل زمینم; همان گونه که ستاره ها، سبب ایمنى اهل آسمان اند.

شرح

این کلام، قسمتى از جواب هایى است که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، در پاسخ به نامه ى اسحاق بن یعقوب فرموده است.

اسحاق در این نامه، از علت غیبت سؤال مى کند. حضرت بعد از جواب و بیان علّت غیبت، به این نکته اشاره دارد که وجود امام در غیبت، بى فایده و اثر نیست;

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 27 فروردین 1397 16:51 | چاپ مطلب

ورع و عفت خانم ها در دین در روایات

همه شیعیان امام شناس- اعمّ از زن و مرد- موظّف به یاری امام زمانشان هستند. همه باید در عمل، مبلّغ دین باشند؛ چرا که وظیفه تبلیغ و معرّفی امام زمان علیه السلام خاصّ مردان نیست. بانوان نیز باید در امر تبلیغ و معرّفی امام زمانشان، با مردان سهیم باشند. پس برای این که بتوانند این وظیفه خویش را به خوبی ادا کنند، باید در درجه اوّل، خودشان عامل به دستورات دین باشند و روح ورع یا مراقبت از دین را در خود تقویت نمایند.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 27 فروردین 1397 16:42 | چاپ مطلب

مفهوم مهدویت

باور به ظهور شخصی که جهان را پر از عدل و داد کرده و ریشه های ظلم و ستم را می چیند اختصاص به اسلام نداشته بلکه، شامل ادیان مختلف الهی و آسمانی می شود و در اسلام، مسیحیت،یهودی و زرتشت و... به ظهور این شخص نوید داده شده است.

بنابراین می توان گفت تمامی ادیان به آمدن موعودی مصلح باور دارند که این موعود در اندیشة زردتشت سوشیاتت، در اندیشه مسیحیت حضرت مسیح و غیره... و در اسلام حضرت مهدی(عج) است که قرآن و سنت به آمدن آن بشارت داده اند.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 26 فروردین 1397 17:21 | چاپ مطلب

بگذار بمیرم که بمیرم که بمیرم...

در راه رسیدن به تو گیرم که بمیرم

اصلا به تو افتاد مسیرم که بمیرم

یک قطره آبم که در اندیشه دریا

افتادم و باید بپذیرم که بمیرم

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 26 فروردین 1397 17:08 | چاپ مطلب

خصوصیات ظهور حضرت مهدی علیه السلام

خداوند وعده فرمود به کسانی‌ که ایمان آورده و عمل صالح انجام می‌دهند در ظهور حضرت مهدی خلافت دهد و دین آنان را در همه جا فرا گیر کند.»

تکمیل مطلب اینکه خداوند عزوجل به خاطر حتمی بودن و اهمّیت ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام در ابتدای سوره «عصر» نیز به عصر ظهور قسم یاد می‌کند در آنجا که می‌فرماید: «والعصر ان الانسان لفی خسر؛ سوگند به عصر همه انسان‌ها در زیانکاری و خسرانند.» امام صادق علیه‌السلام درباره این آیه می‌فرمایند: «مراد از (عصر) خروج قائم علیه السلام است مراد از (ان الانسان لفی خسر) آن است که دشمنان ما در زیان هستند.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 21 فروردین 1397 15:01 | چاپ مطلب

دیدار فردیی با حضرت مهدی (عج) و طلا شدن ریگ

داستانی از امام زمان(عج) که مرحوم شیخ طوسی رحمۀ اللّه علیه در کتاب خود به طور مستند حکایت نموده است را در ادامه مطلب بخوانید.

شخصی به نام أزُدی – آودی – گفت:

سالی از سال‌ها، به مکّه معظّمه مشرّف شده بودم و مشغول طواف کعبه الهی در دور ششم بودم، که ناگهان اجتماع عدّه ای از حاجیان در سمت راست کعبه، توجّه مرا جلب کرد، مخصوصا جوانی خوش سیما و خوشبو، با هیبت و وقار عجیبی که در میان آن جمع حضور داشت، توجّه همگان جلب او گشته بود.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 21 فروردین 1397 14:34 | چاپ مطلب

حدیث امیرالمومنین علی (ع) درباره انتقام حضرت مهدی(عج)

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند:

زمانی که قائم قیام کند از اهل فتوا انتقام می گیرد.

کسانی که ندانسته از خود فتوا می دادند!

وای بر آنها و پیروان و تابعانشان!

آیا دین ناقص بود که آنها کاملش کنند؟

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 21 فروردین 1397 14:24 | چاپ مطلب

مقصود از آمدن حق حضرت مهدی (عج) است.

وَقُلْ جَآءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبطِلُ إِنَّ الْبطِلَ کانَ زَهُوقاً[1]

و بگو: «حق آمد، و باطل نابود شد؛ [چرا] که باطل نابود شدنی است.»

نکته ها و اشاره ها:

1.قانون پیروزی حق و نابودی باطل در طول تاریخ و در مورد همه ی ملت ها جاری است.

2.باطل، صولت و دولتی دارد و کرّ و فرّی نشان می دهد ولی هم چون کف روی آب عمرش کوتاه است و سرانجام پیروزی از آنِ حق پویان است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه‌شنبه 21 فروردین 1397 14:17 | چاپ مطلب
کل صفحات :20
1
2