شرح چهل حدیث از حضرت مهدی (عج)-حدیث دوم

امام(علیه السلام)، امان اهل زمین

إِنّی لاَمانٌ لِاَهْلِ الاْرْضِ کَما أَنَّ النُّجُومَ أَمانٌ لِاَهْلِ السَّماءِ .(1)

همانا، من، امان و مایه ى ایمنى براى اهل زمینم; همان گونه که ستاره ها، سبب ایمنى اهل آسمان اند.

شرح

این کلام، قسمتى از جواب هایى است که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، در پاسخ به نامه ى اسحاق بن یعقوب فرموده است.

اسحاق در این نامه، از علت غیبت سؤال مى کند. حضرت بعد از جواب و بیان علّت غیبت، به این نکته اشاره دارد که وجود امام در غیبت، بى فایده و اثر نیست;

از فواید امام این است که وجود او سبب ایمنى براى اهل زمین است; همان گونه که ستارگان آسمان مایه ى ایمنى براى اهل آسمان اند.

در روایات صحیح دیگرى نیز به همین مضمون اشاره شده است. در آن روایات آمده است:

اگر حجت در زمین نباشد، زمین و اهل آن، دگرگون و مضطرب خواهند شد.

در تشبیه امان بودن امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) براى اهل زمین، به امان بودن ستارگان براى اهل آسمان، وجوه تشابهى نهفته است که به دو مورد از آن ها اشاره مى کنیم:

1-همان گونه که از جهت تکوینى، وجود ستارگان و کیفیّت وضع آن ها موجب امان و آرامش کرات و سیارات و کهکشان هاست، وجود امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نسبت به موجودات زمین نیز چنین است .

2-همان گونه که به سبب ستارگان، شیاطین از آسمان ها رانده شدند و امان و آرامش براى اهالى آسمان ها، از جمله ملائکه فراهم شد، وجود امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز تکویناً و تشریعاً سبب طرد شیاطین از اهل زمین، خصوصاً انسان ها خواهد بود.

 پی نوشت:1-کمال الدین، ج 2، ص 485، ح10 ; الغیبة، شیخ طوسى، ص 292، ح 247 ; احتجاج، ج 2 ، ص 284 ; إعلام الورى، ج 2، ص 272 ; کشف الغمة، ج 3، ص 340 ; الخرائج و الجرائح، ج3 ، ص 1115 ; بحارالأنوار، ج 53، ص 181، ح10


منبع ما:http://mehrekooban.blog.ir(با اندکی تغییر)

تاریخ ارسال : دوشنبه 27 فروردین 1397 16:51 | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد